CelluBOR; yalıtımın doğal çözümü

Yılın Yatırım Ödülü CelluBOR Yalıtım'ın

Yalıtımda Yüzey Sertleştirici Neden Kullanılır?

CelluBOR

Yalıtımda Yüzey Sertleştirici Neden Kullanılır?

Yalıtımda yüzey sertleştirici, işlem uygulanan yüzeyin sertliğini artırmak suretiyle darbelere karşı dayanıklılığı sağlayan, koruyucu bir faktör olarak kullanılmaktadır. Yüzey sertleştiriciler yapı malzemesi olarak bilinmektedir. İçeriğindeki bileşenler sayesinde, yüzeylerde pürüzsüz bir uygulama imkânı sunar. İstenilen renklerde üretilebilen yüzey sertleştiriciler, estetiğin önemli olduğu alanlarda dekoratif bir görüntü sağlar.

 

Hem Yüzeyin Hem Yalıtımın Ömrünü Uzatır

 

Yalıtımda kullanılan yüzey sertleştirici; insan, makine veya kuşların darbelerine karşı fiziksel hasarın oluşmasını engeller. Yalıtım malzemeleriyle birlikte uygulanan yüzey sertleştirici, hem yüzeylerin hem de yalıtım malzemelerinin kullanım ömrünü artırmaktadır. Yalıtım uygulanan yüzeyin daha temiz kalmasını sağlar. Yalıtım yüzeylerini kir, duman, yağ ve toz gibi kalıntılardan korur. Yalıtımlı yüzeylerin silme, yumuşak bir fırçayla fırçalama veya hava basıncı uygulanarak kolaylıkla temizlenmesini sağlar. Küçük, dar veya ışıklandırması yetersiz alanlarda kullanıldığında, yansıtma özelliğinden dolayı daha aydınlık bir ortam yaratır. Yalıtımlı yüzeylere uygulanan yüzey sertleştiriciler ile iş yerleri aydınlık bir alana kavuşacağı için, daha güvenli ve ferah bir hâle gelir. Ek aydınlatma ihtiyacını da önemli ölçüde azaltır. Yüzey sertleştirici, yalıtım uygulamalarının enerji tasarrufu sağlayan özelliğini pozitif yönde destekler.

Akustik Etki Sağlar

Yalıtımda yüzey sertleştirici kullanılırken akustik etkisi göz önünde bulundurulur. Akustik performansı etkilemeyen yüzey sertleştiriciler, yalıtım uygulamalarında daha çok tercih edilmektedir.

Yalıtımda kullanılan yüzey sertleştiricilerin yangın dayanım değerleri önemlidir. Yangını geciktiren veya alev almayan yüzey sertleştiricilerle yapılan yalıtım uygulamalarından daha fazla verim alınmaktadır. Yangın yalıtım uygulamalarıyla birlikte düşünüldüğünde, yüzey sertleştiricilerin güvenilir bir yapı dostu olması gerekir.

Yalıtımda yüzey sertleştirici kullanılırken, estetik kaygılar da dikkate alınmaktadır. Yalıtım uygulamalarından sonra oluşan görüntü bozuklukları, hoş karşılanmaz. Yüzey sertleştiricilerin sahip olduğu pürüzsüz ve parlak yüzey etkisi, yalıtım uygulamalarını daha estetik hâle getirmektedir. Ev, iş yeri, kültür merkezleri, oteller, hastaneler ve okullar gibi yalıtımın yapıldığı her alanda, yüzey sertleştiricilerin yarattığı dekoratif görüntüye de ihtiyaç olabilmektedir. Yüzey sertleştiriciler genelde beyaz tonlarında üretilmelerine rağmen, talepte bulunulduğunda farklı renklerde de üretilebilmektedir. Renk verme işlemi sonradan su bazlı boyalarla da yapılabilir. Yüzey sertleştiriciler, boya maliyetini de düşürmektedir. Boya kullanılması gereken alanların, daha az boyayla ve istenilen renklerde yapılmasına olanak sağlar.